Sverigedemokraternas partiledare stödjer inte Donald Trump.

Åkesson: Jag skulle aldrig rösta på Trump

Publicerad 17 juni 2016 kl 21.17

Inrikes. I en öppenhjärtig intervju i Bonnierfamiljens affärstidning Dagens Industri säger Jimmie Åkesson att han inte skulle rösta på Donald Trump om han hade den möjligheten.
– Jag och Trump skiljer oss mycket åt som politiker, förklarar han.

Dela artikeln

Många av SD:s sympatisörer hoppas att den invandringskritiske affärsmannen Donald Trump ska bli USA:s nästa president. Hans förslag om att minska såväl invandringen som antalet krig som USA startar påminner om den politik Sverigedemokraterna förespråkar.

Men något stöd från Åkesson får varken Trump eller de SD-sympatisörer som stödjer honom.

På frågan om han gillar det han hör från den republikanske presidentkandidaten svarar Åkesson ”nej det kan jag inte säga att jag gör”.

Han håller förvisso med Trump om att den muslimska invandringen är den mest problematiska. Men han gillar inte mångmiljardärens retorik.

– Som han uttrycker sig, att man måste stänga gränsen för annars blir det terrordåd i varje buske. Det upplever jag inte som seriöst, säger Åkesson.


Nyheter från förstasidan

Tidöregeringen ger Expo-Kerstin nytt toppjobb

Kerstin Brunnberg blir ordförande för Riksteatern. Har under många år lett ökänd vänsterextrem stiftelse som systematiskt förföljer invandringskritiker.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirasistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0