Ensamkommande flyktingbarn
Ensamkommande flyktingbarn.

Kommun: Problem att män över 30 behandlas som flyktingbarn

Publicerad 29 oktober 2015 kl 18.37

Inrikes. Det är ett problem att medelålders invandrarmän tas emot och behandlas som ensamkommande flyktingbarn i Sverige. Det menar förvaltningen i jämtländska Ragunda kommun, som nu vill att de så kallade barnen ska ålderstestas.

Dela artikeln

Elisabet Carlander-Blom, som är förvaltningschef för omsorg och stöd i Ragunda kommun, larmar om att personal på kommunens boenden tvingas låtsas om att uppenbart vuxna män är barn.

– Det blir bekymmer på boendena när vi först har ungdomar där och sen kommer killar som är över trettioårsåldern, säger hon till Länstidningen Östersund.

I en rapport till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, riktar kommunen kritik mot att Migrationsverket undviker att ålderstesta de påstådda barnen.

"Idag blir det problem när barnen är 16-18 år, men ser ut och beter sig som 22-30 åringar. Dessa personer skulle må bättre på ett stödboende. Och inte på ett omsorgsboende. Migrationsverket skall bedöma ålder, men gör inte det idag", skriver kommunen.

I våra nordiska grannländer genomförs däremot ålderstester. De har visat att minst 50 till 75 procent av barnen ljuger om sin ålder och i själva verket är vuxna, enligt Länstidningen Östersund.

 


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Beskedet: Styrräntan lämnas oförändrad

Vändningen.. "Den globala utvecklingen sedan mötet i januari har varit dramatisk."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Organisatören och hans gaykumpan hittade offren via HBTQ-app. Förslaget när pojken kom på besök: Hångla och titta på porr.0 Plus

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0