Krav på avgång efter blodpuddingsrykten

Publicerad 16 januari 2014 kl 16.50

Inrikes.Den muslimske talesman som spred rykten om att Israels före detta premiärminister Ariel Sharon låtit göra pudding av människoblod måste avgå. Det kräver Nerikes Allehanda på ledarplats.

Gilla artikeln på Facebook

”En gång när han skulle fira sin födelsedag beordrade han några israeliska soldater att slakta och tömma några palestinska barn på blod. Han skulle använda deras blod till att göra i ordning blodpudding och servera på hans födelsedagskalas”, skrev Aisar Al Shawabkeh, talesman för en moské i Örebro, på Facebook när han nåddes av beskedet att den israeliske generalen och politikern Ariel Sharon avlidit.

Al Shawabkeh tog bort uppdateringen efter bara ett par timmar och tillstår i efterhand att han kanske formulerade sig olämpligt.

Huruvida Sharon verkligen firade sin födelsedag med att kalasa på människoblod vill emellertid Al Shawabkeh låta vara osagt.

– Jag vet inte om jag tror på att Sharon druckit blod eller inte, det är upp till honom, säger han till Nerikes Allehanda.

Nu kräver tidningen Aisar Al Shawabkehs avgång.

”Om Örebromoskén vill vara en del av samhället, en institution att lita på, så går det inte att ha en talesperson som uttrycker sig så vårdslöst”, skriver Nerikes Allehanda på ledarplats.

I samma ledare passar tidningen på att informera om det arbete mot islamofobi som bedrivs av Svenska kommittén mot antisemitism.

”Svenska kommittén mot antisemitism håller rent åt flera håll samtidigt. Huvuduppgiften är att bekämpa det hat mot judar som under århundraden spridits i Europa. Men kommittén agerar också mot islamofobi. Det finns likheter mellan hatet mot judar och hatet mot muslimer”, uppges det i artikeln.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0