Kvinna slogs blodig vid brutalt våldtäktsförsök i Mölndal

Publicerad 15 oktober 2016 kl 13.58
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna misshandlades igår kväll blodig i samband med ett brutalt våldtäkts­försök i Mölndal söder om Göteborg.

Dela artikeln

Larmet kommer in till polisen omkring klockan tjugo i åtta på fredags­kvällen. En blodig kvinna har då kommit inspringandes i en butik på Brogatan i centrala Mölndal.

– Själva brottsplatsen är lokaliserad och den är på Tempelgatan, berättar Jenny Widén på polisen i Västra Götaland för Fria Tider.

Brogatan ligger ett par kvarter från butiken kvinnan flydde till.

Google Maps

– Det är en man som har kommit fram till henne, han har pratat med henne men exakt vad som har sagts kan jag inte säga på grund av utredningen, säger Widén.

Mannen, som är okänd för kvinnan och uppges vara "lång, smal och ha mörk hy", var beväpnad med kniv och gav sig fysiskt på kvinnan.

– Det blev någon typ av handgemäng och hon har sprungit från platsen, berättar Widén.

Ingen har gripits med anledning av händelsen som rubriceras som försök till våldtäkt. Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp för att få tag på vittnen till överfallet.

– Om det är någon som sett eller hört någonting i området så får de gärna höra av sig, säger Widén.

Kvinnan uppges inte ha blivit allvarlig fysiskt skadad vid överfallet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0