M-försvarspolitiker "låter som Bagdad Bob"

Publicerad 12 juni 2014 kl 17.22

Inrikes. Moderata försvarspolitiker låter som den irakiske generalen Mohammed as-Sahaf, mer känd som "Bagdad Bob", när de talar om den svenska så kallade försvarsförmågan. Det säger Sveriges tidigare försvarsminister Mikael Odenberg.

Dela artikeln

Det är i en intervju med den socialliberala tidskriften Neo som Mikael Odenberg ger sin syn på försvarspolitikens utveckling under statsminister Fredrik Reinfeldts regering.

I intervjun berättar han att försvaret detaljstyrdes från Finansdepartementet när han själv var försvarsminister i mitten av 00-talet.

– Anders Borg har till och med berättat vilka vapensystem man ska ha, säger Mikael Odenberg i intervjun.

Det var i september 2007 som Odenberg kallade till en presskonferens där han meddelade att han lämnar uppdraget som statsråd och chef för försvarsdepartementet samt uppdraget som riksdagsledamot. Skälet till avgången var oenighet i regeringen om den kommande budgetpropositionen och de besparingar inom försvaret som Fredrik Reinfeldt hade aviserat. Han efterträddes av Sten Tolgfors, eller Sten "Tomhylsan" Tolgfors som många inom försvaret kallar honom.

Att en kommande socialdemokratisk regering skulle släppa igenom Miljöpartiets krav på att Sverige ska ha ett "ickevåldsförsvar" tror dock inte den tidigare försvarsministern blir fallet.

– De har haft många stolligheter i sina program, men jag har aldrig hört Peter Rådberg [Miljöpartiets företrädare i försvarsutskottet] tala i de termerna, säger Odenberg till Neo.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny supervärme drar in söderifrån

Vi kan få en "tropisk natt". En kraftig värmebölja när juni går mot sitt slut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Socialdemokraterna säljer lotteriverksamheten

Ger upp efter skandalerna, enligt SvD.. Nu ska partiet göra sig av med kontroversiella Kombispel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0