Jonas Serneholt.

MP-politiker får sparken: Kallade somalier för "cancersvulst"

Publicerad 8 augusti 2017 kl 12.15

Inrikes. Miljöpartisten Jonas Serneholt i Järfälla har fått sparken. Detta efter att han i ett inlägg på Facebook kallat somalier för en "cancersvulst".

Dela artikeln

Det var efter en gruppvåldtäkt med somaliska förövare som Jonas Serneholt, politisk sekreterare för Miljöpartiet i Järfälla och ledamot i kommunfullmäktige, skrev följande inlägg på Facebook:

"Det är ju inte första gången som Somalier begår den här typen av brott, oavsett formellt medborgarskap, för medborgarskapet styr nog inte deras könsorgan. Somalierna är en cancersvulst överhuvudtaget. Exempelvis råkar många av oss som är beroende av färdtjänst ur för sådana existenser som av Arbetsförmedlingen slussats ut till taxijobb."

Enligt Järfälla tidning ska han vidare ha skrivit att de "kommer ut i jobbet med dåliga språkkunskaper, dålig kvinnosyn och noll koll kring Stockholmsregionens geografi".

Kommentaren avslöjades igår och Serneholt har i efterhand sagt att han var full när det hände och att han är djupt ångerfull.

Han avsade sig självmant sitt politiska uppdrag men nu får han ändå sparken av partiet som politisk sekreterare.

– De uttalanden som Jonas Serneholt har gjort är oacceptabla och hör inte hemma i Miljöpartiet. Med anledning av det har jag efter samråd med Miljöpartiet Järfällas styrelse fattat beslut om att avsluta Serneholts anställning som politisk sekreterare, säger Mikael Jämtsved, kommunalråd för Miljöpartiet i Järfälla, i ett pressmeddelande.

– Serneholt arbetsbefrias med omedelbar verkan och hans anställning kommer avslutas i enlighet med hans avtal.


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0