Invandringen till Sverige är knappast över, inte om Miljöpartiet får bestämma. Det framgår av debattartikeln från Rasmus Ling, riksdagsledamot och migrationspolitisk talesperson för Miljöpartiet.
Enligt honom är det så att invandringen har utvecklat Sverige, och om svenskarna "ser" på invandrarna med rätt ögon så kommer allt bli bra.
"Vi som lever här ska vara glada att Sverige är ett land dit människor vill flytta och dra nytta av det. Visst finns det utmaningar och svårigheter, men genom att skapa möjligheter och se människor som kommit hit som driftiga individer, kan migrationen fortsätta att utveckla Sverige", skriver han i Sydsvenskan på måndagen.
Miljöpartiet är ett av de partier som drivit på för att Sverige ska återinföra familjeåterförening för invandrare. Detta ska ske nu i sommar, och kommer leda till tusentals fler invandrare och nya miljardkostnader för landet. Att inte stödja familjeåterföring är enligt Ling detsamma som att ställa sig bakom "omänskligt lidande".
Miljöpartiet nöjer sig dock inte med det. Nu ska en ny humanitär skyddsgrund också utredas, vilket kan leda till att "svår sjukdom" blir en ny asylgrund i Sverige.
"Miljöpartiet arbetar också för att särskilt unga med stark anknytning till Sverige i högre utsträckning ska få stanna", skriver Rasmus Ling.
Likaså ska flyktingar som varit utsatta för hedersvåld och förtryck i Sverige kunna få stanna i landet.
Ling antyder sedan att Sverige inte skulle klara sig utan invandring, och påpekar att vi måste ta tillvara på invandrarna eftersom "Sverige är i behov av sjuksköterskor, lärare och socionomer."
Rasmus Ling tar också upp invandringen som en EU-fråga, och påpekar att länder som Ungern och Polen, som vägrar ta emot utomeuropeiska asylsökare, ska påtvingas böter eller andra sanktioner.