Arkivbild.

Muslimer i Karlskrona har sänt böneutrop varje vecka – utan tillstånd

Publicerad 27 mars 2018 kl 20.28

Inrikes. Böneutropen i Kungsmarken i Karlskrona kan komma att stoppas. Detta sedan anonyma anmälare uppmärksammat kommunen om att moskén saknar tillstånd.

Dela artikeln

Det var i oktober förra året som Blekinge fick sin första islamska minaret i Karlskrona med böneutrop en gång i veckan.

Det kostade 170.000 kronor i material och tog tre veckor för Islamiska Kulturföreningen att bygga den 17,5 meter höga minareten på Kungsmarken i Karlskrona.

Det är alltså Blekinges första minaret – någonsin.

Islamiska Kulturföreningen i Kungsmarken har sedan i november sänt böneutrop från högtalare på minareten. Men efter att personer skickat in anonyma anmälningar kan nu utropen komma att stoppas. De saknar nämligen tillstånd.

Enligt polisen skulle böneutropen kunna vara ett brott mot ordningslagen.

– Normalt sett utreder vi inte anonyma klagomål eftersom vi inte vet var de kommer ifrån. De kan ju komma från personer som inte ens bor här, men nu har ju två partier motionerat om att stoppa böneutropen så nu gör vi en utredning, säger Marie Karlsson, enhetschef för miljöavdelningen vid Karlskrona kommun, till SVT Nyheter Skåne.

Nu i efterhand har Islamiska Kulturföreningen lämnat in en ansökan till polisen, som väntar på ett yttrande från kommunen.

När utredningen är klar är ännu oklart, men Mulo Djopa, vice ordförande i Islamiska Kulturföreningen, säger till SVT att han blivit lovad svar redan denna vecka.

På grund av påskhelgen kan beskedet dock dröja.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0