Hockeyligan avskaffar "Du gamla, du fria" inför matcherna i fortsättningen.

" />

Hockeyligan avskaffar "Du gamla, du fria" inför matcherna i fortsättningen.

" />

Hockeyligan avskaffar "Du gamla, du fria" inför matcherna i fortsättningen.

" />
Foto: LEIJONAT/CC-BY-NC-ND

Nationalsången förbjuds i elitserien

Publicerad 12 september 2012 kl 19.12

Inrikes.För två år sedan började Hockeyligan lufta åsikter om att ta bort nationalsången från grundspelsmatcherna i elitserien. Nu har man gjort slag i saken – när säsongen drar igång imorgon sker det utan toner till Du gamla, du fria.

Gilla artikeln på Facebook

– Vi är stolta över vår nationalsång men nu är det dags för oss att prova något nytt då vi tar ett helhetsgrepp på vår arenaupplevelse, säger Jörgen Lindgren, Hockeyligans vd.

Beslutet har fattats av samtliga klubbdirektörer och representanter från både marknad och sport har fått tycka till, skriver man i ett pressmeddelande.

Nationalsången kommer dock även fortsättningsvis att spelas inför matcherna i SM-slutspelet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Polens vänsterregering sätter in egna gränsvakter för att ersätta frivilliga styrkorna

Medborgarnas vägspärrar ersätts med riktiga vakter. Samtidigt försöker landets vänsterregering lagföra många av de "olagliga" gränsvakterna.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0