Arkivbild.

Nicolas Sarkozy frihetsberövad – kan ha tagit emot 50 miljoner euro från Khaddafi

Publicerad 20 mars 2018 kl 10.20

Utrikes. Frankrikes förre president Nicolas Sarkozy har under tisdagsmorgonen förhörts och sedan frihetsberövats efter misstankar om finansiering från Libyen under presidentvalskampanjen 2007, rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Under tisdagsmorgonen förhördes den franske ex-presidenten Nicolas Sarkozy av polis och ska nu även ha frihetsberövats.

Detta på grund av misstankar om "olaglig finansiering" från Libyen under den franska presidentvalskampanjen 2007.

Sarkozy var Frankrikes president mellan 2007-2012.

Misstankarna beror bland annat på en person som vittnat om att han förmedlat fem miljoner euro i kontanter från Libyens dåvarande diktator Muammar al-Khaddafi till Sarkozy.

Enligt TT ska det även finnas ett hemligt dokument från den libyska säkerhetstjänsten som visar på en "överenskommelse" om att Libyen skulle skänka 50 miljoner euro till Sarkozys valkampanj.

Frankrike var sedan drivande i den Nato-ledda militärkampanjen för att störta Khaddafi i samband med det så kallade inbördeskriget i Libyen 2011. Där deltog även Sverige. Den libyske ledaren lynchades till döds av västunderstödda "rebeller" i oktober samma år.

Enligt Ekot så är detta första gången som Sarkozy förhörs i ärendet, och han kan sitta frihetsberövad i 48 timmar.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0