Polis gillade "rättmätigt straff" – får kritik

Publicerad 13 augusti 2014 kl 09.44

Inrikes. Den 21 maj skrev Karlskronapolisen på sin Facebooksida att en man som har genomfört en stor mängd bedrägerier till slut dömdes till två års fängelse och utvisning från Sverige. Nu lovar myndigheten nya rutiner för att förhindra att något liknande upprepas igen, skriver tidningen Sydöstran i sin pappersupplaga.

Dela artikeln

En av läsarkommentarerna på Facebooksidan löd "Skönt att han fick ett rättmätigt straff och utv". Den kommentaren gillades av polisens egen användare, vilket fick tidningen Sydöstran att ställa myndighetens chefer mot väggen.

Jan Olofsson, ställföreträdande myndighetschef vid Blekingepolisen, säger att "utv" rimligen betyder "utvisning" och att polisen inte bör uttala sig om sådant.

– Så fort vi samlas igen när alla är tillbaka från semestern kommer vi naturligtvis att ta upp det här, säger han till tidningen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0