Krigshotet mot Sverige

Försvarsmakten höjer beredskapen

Publicerad 29 augusti 2014 kl 18.51

Inrikes. Det allvarliga läget i Ukraina får nu svenska Försvarsmakten att höja beredskapen och utöka underrättelseinhämtningen.

Dela artikeln

– Vi följer utvecklingen mycket noga, säger chefen för ledningsstaben, generallöjtnant Jan Salestrand, i ett pressmeddelande.

På grund av utvecklingen i Ukraina agerar det svenska försvaret nu bland annat genom höjd stabsberedskap i Högkvarteret och förstärkt underrättelseinhämtning. Stabsarbetet syftar att se över behovet att anpassa beredskapen, kommande övningar och annan verksamhet.

Med hänsyn till den ökade övningsverksamheten i Östersjön är incidentroten för närvarande stationerad på Gotland.

Även Finland har höjt den militära beredskapen efter tre ryska kränkningar av finskt luftrum den senaste veckan, rapporterar Svenska Dagbladet.

Försvarsmakten kommer som planerat att delta i den internationella marinövningen Northern Coast i Finland, som inleds på måndag.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0