Skjutningen i Midsommarkransen

Man skjuten i Stockholm

Publicerad 13 januari 2015 kl 16.17

Inrikes. En man sköts vid halv tolv-tiden idag på förmiddagen på en restaurang i Midsommarkransen i södra Stockholm.

Dela artikeln

Enligt polisen sköts mannen i båda benen – han var vid medvetande när han fördes med ambulans till sjukhus.

Polisen jagar en "kraftig man med skäggstubb" som var "iklädd en mörkblå fjällrävenjacka och en ljus hoodie samt träningsbyxor med revärer" för skjutningen.

Händelsen rubriceras som synnerligen grov misshandel och polisen tror att gärningsmannen försökt utpressa offret på något sätt.

Restaurangen spärrades under eftermiddagen av för att försöka säkra spår från brottsplatsen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Ja i KU till att försvåra grundlagsändringar

SD reserverade sig mot förslaget.. Ändringarna kan klubbas igenom helt redan strax efter riksdagsvalet.0 

Regeringen storsatsar mot "rasism" – igen

Skjuter till nytt storbelopp.. Så ska Tidögänget krossa "antimuslimsk rasism, antiziganism, antisvart rasism, antisemitism och rasism mot samer".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0