SMHI klass 1-varnar för stora snömängder

Publicerad 31 januari 2015 kl 15.17

Inrikes. SMHI har utfärdat en klass 1-varning för stora delar av landet på grund av omfattande snöfall.

Dela artikeln

Klass 1-varningen gäller från Östergötlands län upp till Norrbottens läns kustland. På sina håll väntas upp till 35 centimeter snö fram till och med söndag kväll, skriver institutet på sin hemsida.

På flera håll i de drabbade delarna har under dagen idag trafikolyckor rapporterats in, men på Stockholmspolisen tycker man ändå att läget ute på vägarna i länet varit förhållandevis bra.

– Mycket singelolyckor säger de som har jobbat här under förmiddagen som eventuellt kan sättas i samband med att det har varit moddigt och sådär, säger Eva Nilsson på polisens länskommunikationscentral till Fria Tider.

– Men det har inte varit några olyckor där någon blivit allvarligt skadad överhuvudtaget, fortsätter hon.

Trafikläget är alltså, trots klass 1-varningen, fortsatt ganska bra i åtminstone Stockholms län.

– De stora vägarna är ju bara blöta, på de små vägarna vet vi att det är moddigt om man inte hinner få undan eftersom man prioriterar de stora vägarna, säger Nilsson innan hon avslutar:

– Jag tycker att det har varit skapligt verkar det som.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0