sajtkoll.se

Inga belägg för vänsterextremister bakom Sajtkoll

Publicerad 27 februari 2015 kl 14.58

Inrikes. De hackade webbplatserna Sajtkoll och Piscatus hade inte de mystiska likheter som Fria Tider hävdade igår. Det finns således inga belägg för att vänsterextrema Researchgruppen ligger bakom Sajtkoll.

Dela artikeln

Delar av Piscatus databas återfanns i en kopia av Sajtkolls databas som släpptes på nätet efter att dataintrång hade skett mot de båda sajterna. Men till skillnad från vad Fria Tider hävdade igår berodde inte detta på att sajterna hade någon koppling till varandra. Istället ska den person som släppte den läckta databasen ha råkat lägga till delar av Piscatus databas av misstag.

När Fria Tider igår ringde upp företrädare för Sajtkoll var man emellertid inte speciellt sugen på att reda ut hur filerna hamnat där.

– Hej då, svarade sajtens initiativtagare Kolbjörn Guwallius.

Fria Tider ber naturligtvis ändå om ursäkt för det felaktiga påståendet i artikeln, som nu har tillfogats en rättelse.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0