Flyktingslottet Aspa Herrgård.

"Frustration" bland asylsökare ska motverkas – för 655 miljoner kronor

Publicerad 19 augusti 2015 kl 18.58

Inrikes. För att motverka frustration bland nyanlände invandrare lanserar Migrationsverket nu ett projekt som ska ge sysselsättning åt dem som väntar på ett asylbesked. Kostnaderna för skattebetalarna beräknas bli 55 miljoner kronor under 2015 och 150 miljoner per år 2016-2019.

Dela artikeln

– För att motverka frustrationen bland de asylsökande startar vi under hösten organiserad sysselsättning för dem. Det är en viktig uppgift för oss, säger Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson i ett pressmeddelande.

Tanken med sysselsättningen är att göra väntetiden "meningsfull" för asylsökare och personer som väntar på att få kommunplats eller lämna landet.

– Även de som ska lämna Sverige behöver något meningsfullt att göra medan de väntar, säger Christer Zettergren, särskild rådgivare åt generaldirektören.

Den organiserade sysselsättningen kommer att bestå av olika aktiviteter som praktik, svenskundervisning, samhällsinformation och "organiserade mötesplatser".

– Därför är den viktigaste insatsen att se till att de sökande kan ha självhushåll. Vi kommer i möjligaste mån att låta dem bo där detta är möjligt. Att de sökande har tillgång till internet i sina boenden är också viktigt för att de ska kunna leva aktiva liv, säger Christer Zettergren.

Redan i dag finns det praktikplatser för asylsökare på många håll. Nu planerar Migrationsverket för att öka dem kraftigt.

Tanken är att aktiviteterna ska införas stegvis på hela Migrationsverket med start under senhösten. Under 2016 ska den organiserade sysselsättningen bli fullt utbyggd.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0