Gigantiskt arabiskt upplopp i Köpenhamn

Publicerad 25 oktober 2015 kl 09.16

Utrikes. Stora invandrarkravaller utbröt på lördagen i stadsdelen Nørrebro i Köpenhamn efter att skottlossning brutit ut i samband med en muslimsk sorgeprocession.

Dela artikeln

En 29-årig man greps och minst en person skadades i oroligheterna, skriver danska BT som även publicerar en video upploppet.

Enligt danska medier var bråkmakarna muslimer men polisen uppger för BT att upploppen ska ha saknat religiöst motiv.

– I processionen uppstod någon form av tumult. En man avfyrar mellan två och tre skott upp i luften och blir då attackerad av en stor grupp människor. Vi tror inte att motivet för attacken var religiöst. Det var en isolerad uppgörelse mellan ett par grupper, säger Henrik Vedel vid danska polisen.

Den muslimska processionen markerade dödsdagen för Imam Hussein, barnbarn till profeten Muhammed. Runt 3.500 personer deltog i två separata processioner på olika ställen i Köpenhamn.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Bannon: Regeringen bör konfiskera SpaceX

Musk-imperiets aktier faller kraftigt.. Konflikten mellan Musk och Trump kan få stora politiska och ekonomiska följder för hela USA.0 

Kapitoliumhäktade stämmer USA för stormningsbluff

Kräver 100 miljoner.. Myndigheterna ska bland annat ha hittat på falsk bevisning, enligt stämningsansökan.0 

Beskedet till Natos skattebetalare: Hosta upp dubbelt så mycket för försvaret

Kraftigt höjt krav på beskattningen av invånarna.. Förslaget möter motstånd från bland annat Spanien – men Kristersson ger grönt ljus.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0