Terrordåden i Paris
Stefan Löfven.

Sverige lovar ge militärt stöd mot IS

Publicerad 17 november 2015 kl 15.15

Inrikes. Frankrike begärde i dag militärt stöd från EU-medlemmarna i kampen mot Islamiska staten, IS. Samtliga länder, inklusive Sverige, tackade ja.

Dela artikeln

Efter terrorattackerna i Paris åberopar Frankrike nu, som första land någonsin, Lissabon-fördragets så kallade solidaritetsklausul. I den står bland annat:

"Om en medlemsstat skulle utsättas för ett väpnat angrepp på sitt territorium, är de övriga medlemsstaterna skyldiga att ge den medlemsstaten stöd och bistånd med alla till buds stående medel".

Under måndagens utrikesministermöte i Bryssel uttryckte de övriga medlemsländerna stöd för Frankrike.

– Vi har förklarat att vi, bilateralt direkt med Frankrike, ska diskutera formerna för detta, säger försvarsminister Peter Hultqvist (S) till Ekot.

Kristdemokraterna har tidigare föreslagit att skicka svenska Jas-plan till arabvärlden för att delta i insatsen mot IS. Men enligt statsminister Stefan Löfven (S) är det för tidigt att säga något om hur Sveriges stöd kommer att se ut.

– Att börja spekulera nu i vad som skulle vara bäst är inte rätt. Nu är det viktiga att vi behåller enighet och arbetar tillsammans i EU:s medlemsländer mot terrorism, säger han till Aftonbladet.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Mazda har uppfunnit bensinmotor som inte släpper ut koldioxid

Elbilsdödaren: En "sextaktsmotor" Japanska uppfinningen eldar upp avgaserna med två extra takter.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Flera dömda klimataktivister ställer upp i kyrkovalet

Fast för bland annat olaga intrång.. "Man har rätt att göra det i ett gott demokratiskt samhälle".0 

Benjamin Dousa kränkt av Stegruds konstaterande

Är själv turk på fädernet.. Sågar även Åkessons påstående om att det skulle vara "förfäderna" som byggt upp Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur