Terrorhotet mot Sverige
Mutar Muthanna Majid är misstänkt för att ha förberett terrordåd.

Misstänkt IS-terrorist greps på asylboende i Boliden

  • Säpo: Fortsatt hög hotnivå mot Sverige
  • IS-mannen greps på asylboendet vid 18-tiden
Publicerad 19 november 2015 kl 21.28

Inrikes. Polis grep den misstänkte terroristen Mutar Muthanna Majid, 25, under torsdagen, uppger Säpo.

Dela artikeln

Maji är misstänkt för förberedelse till terrorbrott men Säpo vill inte gå ut med detaljer. 

”Säkerhetspolisen gjorde den 19 november tillslag på en plats i Sverige. Den person som sedan tisdag 17 november varit anhållen i sin frånvaro är nu gripen, misstänkt för förberedelse till terroristbrott", skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

Säpo meddelar samtidigt att hotnivån mot Sverige ligger "oförändrad på en hög nivå" och vädjar till allmänheten att lämna in tips till polisen om Majids "förehavanden under sin tid Sverige". 

Vittnen uppger för Norran att Majid greps på ett av Migrationsverkets asylboenden i Boliden vid 18-tiden – uppgifter som Säpo inte vill bekräfta. Västerbottenpolisen uppger dock att de "biträder Säpo" i en utredning med anledning av en omfattande insats i Boliden. 


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0