Moderaterna: "Vi ska bli som Tories"

Publicerad 10 december 2015 kl 15.46

Politik. Moderaterna skrotar sin öppet invandrings­vänliga linje och väljer nu istället en SD-närliggande retorik. Förebilden är brittiska Tories, som har nått stora framgångar genom att låtsas att man vill minska invandringen samtidigt som man ökar den kraftigt år för år.

Dela artikeln

Det var när Tories började tappa väljare på allvar till EU- och invandrings­kritiska Ukip som David Camerons parti ändrade retorik i invandringsfrågan.

Nu vill det svenska systerpartiet Moderaterna ta efter succéreceptet från Storbritannien.

– Tories fick betalt för att de hade ökat sitt förtroende i sakfrågan invandring, den frågan låg inte i vägen för att väljare skulle rösta på Tories längre, säger Moderaternas parti sekreterare Tomas Tobé.

Tories har precis som Moderaterna kraftigt ökat invandringen under den tid man haft regeringsmakten. Bara under 2014 ökade man invandringen från 154.000 till 212.000 personer och i år väntas man nå nya rekordnivåer. Men i media och i sina tal dundrar David Cameron alltid på med en tuff invandringskritisk retorik.

När Moderaterna på torsdagsmorgonen höll en pressträff om sin nya linje i invandringsfrågan ville man inte ens påskina att man bytt ideologisk inriktning i invandringspolitiken. Istället handlar det, om man får tro partiföreträdarna, om en ren eftergift för väljaropinionen.

– Det är nödvändigt att svara upp på det som väljarna anser vara den viktigaste frågan, säger Tomas Tobé.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0