Foto: Faximil

Grisig attack mot muslimsk festival

Publicerad 19 juni 2012 kl 11.58

Utrikes.I fredag kväll, under den årliga "Arab International Festival" i Dearborn i Michigan, attackerades de arab-amerikanska deltagarna av kristna missionärer. Beväpnade med ett grishuvud och plakat om islams underlägsenhet hånade de kristna missionärerna de muslimska deltagarna och försökte få dem att konvertera.

Gilla artikeln på Facebook

Den tre dagar långa festivalen är den största offentliga sammankomsten i USA för arab-amerikaner. Den har alltid dragit till sig kristna demonstranter, men enligt Detroit Free Press har dessa sedan 2009 blivit allt mer aggressiva.

Även under årets festival uppstod det flera konfrontationer mellan anhängare ur de två abrahamitiska lärorna. Bland annat kastade arab-amerikanerna vattenflaskor på de kristna.

Förutom grishuvudet, som var spetsat på en påle, bar de kristna på skyltar där det bland annat stod "Islam är en blodig och mordisk religion" och "Mohammed är en lägnare, falsk profet, mördare och en pervers pedofil".

Inte alla missionärer var lika ärliga, utan nöjde sig med att dela ut flygblad och uppmana muslimerna att konvertera.

En video som fångar några av händelserna kan beskådas här:

http://www.youtube.com/watch?v=4ybdjOGGlys&feature=player_embedded#!


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Utrikes

FBI anklagas för att ha "flaggat" Epsteinhandlingar där Trump nämns

1.000 FBI-anställda sattes på att rensa ut "känsliga" namnet.. "Anställda instruerades att 'flagga' alla handlingar där president Trump nämns”.0 

Väljare oroas av valpåverkan – från EU

Bryssel skrämmer mer än Kreml.. "Ogiltigförklarandet av valet i Rumänien har väckt farhågor om att EU blandar sig i nationella valprocesser".0 

Han vill öppna Ungern för invandring och EU

Orbans utmanare går till val på förändring.. Men Péter Magyar försöker samtidigt tona ned sina planer inför väljarna på hemmaplan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0