Sprängningen i Grimsta
En stor brand följde explosionen.

Tiotal skadade efter asylsökarnas bombdåd i Stockholm

Publicerad 7 januari 2016 kl 18.10

Inrikes. Två asylsökare från arabvärlden har anhållits misstänkta för en stor bombattack mot ett butikslokal i ett flerfamiljshus i Stockholmsförorten Vällingby under natten till torsdag. Ett tiotal personer skadades i den kraftiga explosionen, skriver Vällingby Tidning.

Dela artikeln

Bomben detonerade vid 02-tiden natten mot torsdagen i byggnaden på Grimstavägen och följdes av en våldsam brand som tvingade boende i närheten att fly från sina hem i panik.

Ett tiotal personer skadades och flera fick föras till sjukhus för bland annat benbrott, rök- och brännskador. Först vid 06-tiden hade räddningstjänsten fått kontroll på branden.

Två män, 28 respektive 21 år gamla, har anhållits misstänkta för allmänfarlig ödeläggelse. De är båda arabiska asylsökare – den ene kommer från Irak men den andres nationalitet är okänd, enligt Nyheter Idag.

– De greps i närområdet, det var vittnen som hade sett personer springa från platsen och det var det som gjorde att vi kunde gripa två personer, säger polisens presstalesman Carina Skagerlind till Nyheter Idag.

Det är i dagsläget oklart om det rörde sig om ett terrorbrott eller vilka andra motiv asylsökarna kan ha haft.

kammaråklagare Tobias Kudrén vid Västerorts åklagarkammare i Stockholm är förtegen om detaljer i ärendet.

– Rubriceringen är för närvarande allmänfarlig ödeläggelse och två personer är anhållna så som skäligen misstänkta för gärningen – den lägre misstankegraden, säger han på torsdagseftermiddagen.


Nyheter från förstasidan

Regeringen: Så mycket ska invandrarnas socialbidrag sänkas

Närmare 150.000 personer omfattas. Bidragstagarna ska också tvingas till heltidsaktiviteter.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0