Ryskt SU-27 arkivbild.

Ryskt stridsplan betedde sig "ovanligt" över Östersjön

Publicerad 22 januari 2016 kl 17.27
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett ryskt stridsflygplan av typen SU-27 "Flanker" betedde sig förra fredagen "ovanligt" över Östersjön, skriver Försvarsmakten på sin hemsida.

Dela artikeln

Stridsflygplanet gjorde "kraftiga undanmanövrar i både fart och höjd" i samband med att en svensk incidentberedskapsrote genomförde en visuell identifiering av flygplanet.

Händelsen inträffade öster om den danska ön Bornholm, ute över internationellt vatten. Enligt Försvarsmakten var det aldrig någon fara för flygsäkerheten, men undanmanövrarna beskrivs ändå som ett "ovanligt uppträdande".

Riksdagens försvarsutskott fick i torsdags veta om incidenten via överbefälhavare Micael Bydén, skriver SvD.

– Det var inte som jag uppfattar det en vardaglig incident om man kan uttrycka sig på det sättet, säger försvarsutskottets ordförande Allan Widman (L) till SvD.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forssell: "Inte aktuellt att ta emot fler"

Planerar inte för asylinvandring från Sudan. "Vår åtstramning av migrationspolitiken måste fortsätta."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0