Rånaren hade vid halv två-tiden på natten kommit över en mobiltelefon på Statoil på Partihandelsgatan.
– Förmodligen är det någon anställd i butiken som den här personen tagit mobiltelefonen ifrån. Den har legat på någon disk, eller på något sätt har han kommit över den, berättar Göteborgspolisens presstalesman Christer Fuxborg för Fria Tider.
– När han konfronteras sätter han sig till motvärn och lyckas ta sig därifrån. Det blir ett motvärnsfall, kallas det då.
Ett tiotal minuter senare får en polispatrull syn på en misstänkt bil på Gråbogatan. Men när de försöker stanna bilisten vägrar han och en biljakt inleds på den misstänkte rånarens bil.

Biljakten avslutas med att den förföljde rånaren kör på en polisbil för att därefter själv hamna i diket med sin bil.
– En radiobil blir lite krockskadad där. Men ingen har kommit till fysisk skada av kollegorna, säger Fuxborg.
Rånaren klagade däremot på nacksmärtor och skjutsades därför till sjukhus för kontroll innan han togs in till polisstationen för vidare utredning. Det är oklart om den bil rånaren hamnade i diket med var hans egen, om den var lånad eller stulen.
– Jag har inga uppgifter om det skulle vara hans egen bil eller någon annans bil, säger Fuxborg.
Och allt detta för en stulen mobiltelefon?
– Haha, ja.