Gratis körkort till terrorister
IS-terrorister som tröttnat på att begå folkmord kan räkna med ett kungligt mottagande när de återvänder till Sverige.

Nu klart: IS-terrorister får gratis körkort och bostad i Sverige

Publicerad 18 oktober 2016 kl 12.20

Inrikes. De muslimer som återvänt till Sverige efter att ha krigat för terrororganisationen Islamiska staten, IS, i Mellanöstern kan erbjudas skattefinansierade förmåner som körkortsutbildning, gratis bostad och till och med skuldsanering.

Dela artikeln

Sveriges Radio har pratat med Christoffer Carlsson, rapportförfattare vid den Nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism, som radar upp exempel på hur terroristerna ska kunna "återintegreras" i det svenska samhället med hjälp av statliga medel.

– Det är en rakt igenom social, ekonomisk och materiell fråga. Du behöver kunna återintegreras på arbetsmarknaden, du behöver kanske ha körkort, skuldsanering och tak över huvudet. När individer lämnar vill de lämna till något annat, har man inte resurser till det så är det svårt att förverkliga det, säger Christoffer Carlsson.

Utan den typen av gräddfil på de svenska skattebetalarnas bekostnad finns det risk att terroristerna "inte klarar" att lämna den muslimska extremistmiljön, understryker Carlsson.

I SR:s reportage deltar även Anna Sjöstrand, kommunal samordnare mot våldsbejakande extremism i Lund. Hon framhåller att man inte kan neka terroristerna skattefinansierade förmåner bara för att de gjort ett "felaktigt val".

– Vi kan ju inte säga att för att du gjorde ett felaktigt val så har du inte rätt att komma tillbaka och leva i vårt samhälle, säger Anna Sjöstrand till SR.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här går Miljöpartiet till val på kraftigt höjda bensinpriser

Lovar kostnadschock om de rödgröna vinner valet. "Det kommer att bli dyrare för att vi ska klara klimatomställningen".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0