Nytt fall av hedersvåld: Kurder från Armenien höll ung kvinna fången

Publicerad 11 november 2016 kl 16.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kurdisk familj från Armenien misshandlade och höll en ung kvinna inlåst sedan hon haft otillåtna sociala kontakter. Nu åtalas fem personer för misshandel och olaga frihets­berövande.

Dela artikeln

Ett nytt fall av så kallat heders­relaterat våld skakar Kristianstad. Fem personer, fyra män och en kvinna, höll i september i år en ung kvinna inlåst mot hennes vilja.

Kvinnan giftes bort när hon bara var 16 år gammal. Därefter har hon flyttat till Kristianstad i Sverige där maken och hans familj bor, en muslimsk familj som enligt domstolen lever på social­bidrag och som fått en attraktiv lägenhet i centrala Kristianstad att bo i.

Makens familj har kontrollerat den unga kvinnans liv. De har till och med hindrat henne från att ringa eller ha kontakt med sina egna föräldrar. Kvinnans pappa lyckades via ombud skicka en "hemlig" mobiltelefon till sin dotter så att de skulle kunna prata med varandra, skriver Kristianstads­bladet.

När kvinnans svärfar upptäckte den hemliga telefonen blev hon misshandlad. Alla fem åtalade gav sig "gemensamt och i samförstånd" på kvinnan med sparkar och slag och drog henne i håret, skriver åklagaren i sin stämnings­ansökan.

– De tog barnen ifrån mig och började slå mig. Jag skrek högt, det gjorde jätteont, sade hon till domstolen i måndags.

Natten mellan 9 och 10 september tilläts kvinnan gå på toaletten. Därifrån lyckades hon skriva en lapp som hon kastade ut genom fönstret.

"Snälla jag behöver er hjälp, kan ni ringa till polisen", stod det på lappen.

Lappen hittades av en pojke som visade den för sin mamma. Mamman larmade i sin tur polisen. Lappen är ett av de bevis åklagaren åberopar under rättegången.

De åtalade svärföräldrarna är båda 47 år gamla och medborgare i Armenien. Dessutom åtalas deras tre söner som är 24, 20 och 16 år gamla. De två yngsta sönerna har svenskt medborgarskap och kan därför inte utvisas vid eventuell fällande dom.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0