Fågelinfluensa

200.000 höns ska avlivas

Publicerad 26 november 2016 kl 01.39

Inrikes. I den fågelinfluensasmittade värphönsbesättningen utanför Helsingborg fortsätter avlivningsarbetet. Samtliga cirka 200.000 höns i besättningen kommer att behöva avlivas av smittskyddsskäl, enligt Jordbruksverket.

Dela artikeln

Under torsdagen avlivades omkring 37.000 av hönsen och under fredagen fortsatte avlivningsarbetet i ytterligare ett hus på anläggningen. Det är mycket som behöver göras i besättningen och Jordbruksverket får hjälp av frivilligresurser från Blå Stjärnan och Lottakåren, liksom från Hemvärnet och från andra myndigheter.

– Det är förstås en stor påfrestning för djurägaren att fågelinfluensa har kommit in i besättningen. Av smittskyddsskäl är det nödvändigt att avliva hela besättningen och vi arbetar på med detta så snabbt vi kan. Eftersom det är en stor besättning kommer arbetet att ta tid, inte minst med tanke på den viktiga saneringen som behöver ske i hela anläggningen, säger Karin Åhl, smittskyddshandläggare på Jordbruksverket i ett pressutskick.

Det virus som har cirkulerat i Europa under hösten, H5N8, har aldrig smittat till människa. Livsmedelsverket bedömer att det inte finns någon risk att smittas av att äta ägg eller kyckling.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0