Maskerat gäng slängde smällare i barnvagn

Publicerad 3 januari 2017 kl 13.30

Inrikes. Invandrargäng har satt skräck i bostadsområdet Nordost i Gävle den senaste tiden. Kvällen före nyårsafton kastade en grupp maskerade personer en smällare i en barnvagn där ett tre månader gammalt spädbarn låg och sov, rapporterar Hela Hälsingland.

Dela artikeln

Pappan lyckades enligt polisen i sista stund få tag i smällaren och kasta iväg den innan den smällde.

– Annars hade det kunnat gå illa. Det ska ha blivit en ganska rejäl smäll, säger polisens presstalesman Mikael Hedström till Hela Hälsingland.

Det är ett stort gäng av tonåringar som härjar i Nordost, men även i Andersberg och Sandviken. Under nyårshelgen har de kastat smällare och skjutit raketer omkring sig på ett vårdslöst sätt.

Mikael Hedström uppger att han inte varit med om något liknande än det kaos som utspelar sig i Gävle under sina 30 år som polis.

– Det är som att det helt spårat ut, säger han till Hela Hälsingland.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0