Mord i Partille

Misstänkt mord nära skola i Partille

Publicerad 5 februari 2017 kl 15.12
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisen misstänker mord sedan en död man påträffats i Partille under förmiddagen idag.

Dela artikeln

Klockan är kvart över nio när polisen får larm från en man som är ute och rastar sin hund. I en skogsdunge nära Skulltorps­skolan i Partille har de påträffat en död man.

– Jag vet inte om det var hunden som hittade honom, men de var ute och gick och hittade den här mannen, berättar Peter Adlersson på polisen i Västra Götaland till Fria Tider.

Polisen misstänker att mannen bragts om livet och spärrar av platsen för teknisk utredning. Utredarna har varit på plats hela dagen och har fortfarande inget besked om dödsorsaken vilket Adlersson tolkar som att teknikerna misstänker brott.

– Mycket talar för att det kan vara ett brott bakom, men vad det slutar i för brotts­rubricering är för tidigt att säga, säger han.

Den döde mannen är inte identifierad och polisen vill av hänsyn till eventuella anhöriga inte gå ut med om det är en äldre eller yngre man. Man tror emellertid inte att han legat på platsen särskilt länge.

– Vi tror att han legat som längst från igår. Det är vad vi tror sedan har rättsläkarna säkert någon uppfattning som inte vi fått reda på än, säger Peter Adlersson.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0