Attacken på Orlyflygplatsen

Man sköts ihjäl på flygplats i Paris efter att ha avväpnat vakt

Publicerad 18 mars 2017 kl 10.46
Av Mattias Albinsson

Utrikes. En man har skjutits ihjäl på Orlyflygplatsen i Paris i Frankrike. Enligt Le Figaro dödades mannen efter att ha lyckats ta ett vapen från en säkerhetsvakt.

Dela artikeln

Händelsen inträffar vid halv nio-tiden på flygplatsens södra terminal. En man lyckas på oklart sätt avväpna en gränsvakt och tar därefter sin tillflykt i en butik där han ganska snart skjuts ihjäl av säkerhetsvakter. Ingen förutom förövaren kommer till skada.

– Vi väntade i kön till incheckningen för flyget till Tel Aviv när vi hörde tre eller fyra skott i närheten, säger den 54-årige resenären Franck Lecam till Le Parisien.

Enligt vittnet ska incidenten ha inträffat vid gate 37-38 där Turkish airlines håller till.

Terminalen utryms med anledning av händelsen samtidigt som passagerare och personal på den västra terminalen isoleras. All flygtrafik till och från flygplatsen har ställts in.

Frankrikes inrikes­departement uppmanar resenärer att inte försöka ta sig till flygplatsen. Främst är det lågprisbolaget Easyjets flyg som ska ha drabbats av incidenten. Flygplan på väg till Orly dirigeras just nu om till Charles de Gaulle-flygplatsen.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0