Asylkaoset
Misstänkte terroristen Rakhmat Akilov en av många som lurat det svenska systemet.

50 procent av asylsökande uppger olika identiteter

Publicerad 14 april 2017 kl 17.01

Inrikes. Upp emot 50 procent av de som söker asyl i Sverige registrerar olika personuppgifter hos myndigheter, rapporterar TV4 Nyheterna. Detta görs bland annat för att maximalt utnyttja det svenska bidragssystemet.

Dela artikeln

Mellan 30-50 procent av asylsökande registrerar olika personuppgifter hos myndigheter i Sverige, visar en utredning från Skatteverket.

De falska personuppgifterna används bland annat till en "betydande brottslig verksamhet". Exakt hur mycket är oklart, eftersom de olika myndigheterna inte delar uppgifterna med varandra. Det kan också handla om felstavningar.

– Om jag till exempel har tre identiteter så kan jag starta ett företag och få nystartsbidrag, sen kan jag vara arbetslös i den andra och få sjukpenning, och sen kan jag ta lån i den tredje, säger Marie Mattsson Vangekrantz, samordnare för ID-relaterad brottslighet på Skatteverket, till TV4.

Nu kräver Skatteverket att sekretesslagen ändras så att myndigheter kan ta del av varandras uppgifter och därmed stoppa den här typen av olaglig verksamhet.

Den misstänkte terroristen Rakhmat Akilov är en av många asylsökande som använt sig av minst två olika identiteter.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vilda djur ofta förgiftade av PFAS

"Mycket höga halter".. Nu sprids kemikalierna från sorkar till rovdjuren som äter dem.0 

Sista postflyget har landat på Gotland – läggs ned efter 100 år

"Inte lönsamt" flyga brev till ön.. Då lägger Sverige ned grundläggande samhällsservicen direkt.0 

Nato ska ha signalkompani i Enköping

Beräknas uppnå full förmåga år 2029. . "Ett tydligt förtroende och en viktig del av vår fortsatta integration i alliansen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0