Foto: World Economic Forum/CC-BY-SA

Yasser Arafats död utreds på nytt

Publicerad 29 augusti 2012 kl 09.43

Utrikes.Franska åklagare har öppnat en utredning om den före detta palestinske ledaren Yasser Arafats död. Arafats änka Suha är övertygad om att hennes man mördades och vill nu att saken utreds så att hon kan få ro.

Gilla artikeln på Facebook

Den palestinske ledaren Yasser Arafats död kommer att utredas av franska åklagare. Det skriver Sveriges Radio. Arafat dog den 11 november 2004 på ett sjukhus i Frankrike efter en tids sjukdom. I somras kunde dock schweiziska forskare avslöja att Arafat kan ha förgiftats. De hittade höga halter av det radioaktiva giftet polonium på bland annat hans tandborste och kläder.

Yasser Arafats fru Suha och dotter Zawra gjorde i slutet av juli en anmälan och ville få dödsorsaken utredd. Franska åklagare har nu tagit tag i fallet och har enligt franska medier öppnat ett ärende.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0