Terrordådet i Stockholm
Rakhmat Akilov, som erkänt att han körde ihjäl fem personer på Drottninggatan i Stockholm den 7 april.

Terrormisstänkte Akilov får akut tandvård – som betalas med bidrag

Publicerad 19 maj 2017 kl 22.23

Inrikes. Den terrormisstänkte uzbeken Rakhmat Akilov, som vistats i Sverige illegalt, har beviljats akut tandvård i häktet. Men nästan hela summan på drygt 2500 kronor betalas med bidrag, skriver Expressen. Akilovs försvarsadvokat Johan Eriksson vill inte kommentera saken.

Dela artikeln

Rakhmat Akilov, som misstänks för terrordådet på Drottninggatan i Stockholm den 7 april där fem personer dödades, har begärt och fått akut tandvård i Kronobergshäktet, där han sitter inlåst sedan den 8 april.

Exakt varför han behöver tandvården är oklart. Det kan handla om allt från kariesskada till akut inflammation, står det i Kriminalvårdens dokument enligt Expressen.

Vanligtvis ska en intagen alltid betala tandvård med egna pengar. Men det behöver inte Akilov, som får hjälp av Sveriges skattebetalare.

Enligt häktets tandläkare kostar ingreppet 2 540 kronor, men Akilov betalar bara en bråkdel av detta: 287 kronor. Resten av notan, 2 253 kronor, finansieras med bidrag.

Beslutet stämmer överens med Kriminalvårdens regler, som säger att en intagen kan få bidrag vid akuta tandläkarbehov.

Enligt beslutet, som Expressen tagit del av, anses det skäligt att laga Akilovs tänder med skattepengar på grund av hans "ekonomiska förhållanden och omständigheterna i övrigt".

Rakhmat Akilovs försvarsadvokat Johan Eriksson säger till Expressen att han över huvud taget inte vill kommentera uppgifterna eftersom det handlar om en privat fråga.

Akilov ansökte om tandvården den 15 maj.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0