Arkivbild.

Ung kvinna sparkade sig fri från våldtäktsman

Publicerad 8 juni 2017 kl 14.31

Inrikes. En ung kvinna utsattes för ett våldtäktsförsök i Oxelösund igår. Men hon klarade sig, eftersom hon gjorde kraftigt motstånd och bland annat sparkade gärningsmannen.

Dela artikeln

Det var vid 22.30-tiden igår som polisen fick ett samtal om att en kvinna utsatts för ett övergrepp i närheten av Jogersö motionsspår i Oxelösund i Södermanland.

Polisen åkte till området med flera patruller och hundar.

En kvinna i 20-årsåldern hade blivit utsatt för ett våldtäktsförsök när hon var ute och joggade.

Den 20-åriga kvinnan berättar för polisen att hon gjorde "kraftigt motstånd och lyckades avvärja angreppet genom att bland annat sparka gärningspersonen", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen har spanat igenom området till fots, med hundpatrull, med bil och med helikopter, men ännu har ingen misstänkt person gripits.

– Vi har ett signalement men vill inte gå ut med det eftersom det kan påverka vittnen, säger polisens presstalesperson Thomas Agenvik till Aftonbladet.

Brottsplatsen är avspärrad och ska undersökas av polisens kriminaltekniker. Under dagen kommer också ytterligare förhör hållas med den drabbade kvinnan.

Kvinnan blev inte fysiskt skadad och har än så länge inte behövt uppsöka sjukvård.

Polisen rubricerar händelsen som försök till våldtäkt.

Vet du något om händelsen? Ring polisen på 114 14.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur