Misstänkta för dubbelmord försatta på fri fot

Publicerad 30 juni 2017 kl 17.19
Av Peter Eliasson

Inrikes. Två personer anhölls i onsdags som skäligen misstänkta för dubbelmordet i Mantorp som inträffade för några veckor sedan. Under fredagen fattade förundersökningsledaren beslut om att de båda skulle släppas på fri fot.
– De här personerna är inte formellt avförda från utredningen, säger chefsåklagaren Pär Andersson i en kommentar till Fria Tider.

Dela artikeln

Utredningen om dubbelmordet i Mantorp såg ut att stå inför ett genombrott tidigare under veckan när två personer anhölls som skäligen misstänkta för dådet.

Huruvida utredningsläget har förbättrats sedan dess är oklart men åklagaren, som leder förundersökningen, fattade beslut idag om att de misstänkta personerna skulle försättas på fri fot.

De båda misstänkta har nu förhörts och även andra utredningsåtgärder har vidtagits mot dem.

Sammantaget är inte misstankarna så starka att åklagaren har tillräckliga skäl att begära personerna häktade.

Fria Tider ringde under dagen upp chefsåklagare Pär Andersson för att fråga hur länge de misstänkta figurerat i utredningen. Åklagaren vill emellertid vara återhållsam med närmare information om utredningen och de misstänkta personerna.

– Jag kan inte gå in i detaljer på när vi fick upp intresse för dem men de har ju naturligtvis funnits med ett tag i utredningen, säger han.

Pär Andersson vill heller inte uppge om det rör sig om män eller kvinnor men poängterar att de båda misstänkta kommer finnas med i utredningen framöver.

– Innan vi helt kan utesluta en eller flera personer så är man fortsatt intressant. De här personerna är inte formellt avförda från utredningen, förklarar Pär Andersson.

Flera hundra förhör har hållits hittills i mordutredningen och jakten på mördaren eller mördarna fortsätter nu.

– Vi kommer fortsättningsvis även vara offensiva med tvångsmedel, säger Pär Andersson och nämner hämtning till förhör och DNA-topsning som exempel.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny Maga-ilska när Trump ska hämta 600.000 kineser till USA

Marjorie Taylor Greene med flera rasar mot planen. "Förolämpande" att hindra kinesiska studenter från att komma, enligt presidenten.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0