Iranier häktad – Säpo inblandade

Publicerad 21 juli 2017 kl 13.59

Inrikes. En 38-årig iranier bosatt i Nässjö har idag häktats vid Eksjö tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse. Säpo bedriver utredningen – men myndigheterna vill inte ge några detaljer om ärendet.

Dela artikeln

Den misstänkte mannen är enligt Skatteverket född i Iran och folkbokfördes i Sverige i oktober 2004. I maj 2011 blev han svensk medborgare.

Varken Säkerhetspolisen, som bedriver utredningen, eller chefsåklagare Agnetha Hilding Qvarnström vid Riksenheten för säkerhetsmål vill uttala sig mer i detalj om det misstänkta brottet.

Men Eksjö tingsrätt beslutade idag att häkta 38-åringen på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse. Det misstänkta brottet ska enligt häktningsbeslutet ha begåtts i mannens bostad på Södra skogsvägen i Nässjö "under april månad och framåt".

−  Nu är misstankarna prövade av domstol och de delar min uppfattning om de misstänkta gärningarna. Nu fortsätter utredningen där vidare förhör ska hållas och beslag undersökas, säger åklagare Agnetha Hilding Qvarnström i en kommentar.

Iraniern nekar till brott.

Åtal ska vara väckt senast den 11 augusti.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0