Katerina Janouch.

Viking Line omprövar Janouch uppdrag

Publicerad 14 augusti 2017 kl 08.47

Inrikes. Katerina Janouch kan förlora sitt uppdrag i Viking Lines expertgrupp för att motverka sexuella trakasserier sedan hon postat ett inlägg om Rossana Dinamarca (V) på Twitter.

Dela artikeln

Det var i februari som Viking Line satte ihop en expertkommitté för att förbättra tryggheten ombord på rederiets båtar, som drabbats av flera övergrepp och våldtäkter.

En av dem var Katerina Janouch, som är sexrådgivare.

Men nu kan hon mista det uppdraget.

Anledningen är ett inlägg hon postade på Twitter, där hon skrev "Trappan är mer effektiv än Tinder" på en bild med riksdagsledamoten Rossana Dinamarca (V) sittandes med de afghanska männen på Medborgarplatsen i Stockholm med bara ben och i kort kjol.

– Hon vände det till att jag var på manifestationen för att ragga och uppviglade därmed till att människor skulle ge sig på mig med sexistiska kommentarer. Det är helt stört, säger Dinamarca till Aftonbladet.

Efter ett stort antal kommentarer ska Janouch ha tagit bort bilden och även bett Rossana Dinamarca om ursäkt för sitt "skämt".

Nu ska Viking Line ompröva hennes roll i expertgruppen.

"De uttalanden i sociala media som Katerina Janouch gjort är hennes privata och omfattas inte av Viking Line. Viking Line anser att Katerina Janouch publicering av bilden på Rossana Dinamarca tillsammans med kommentarerna inte är förenliga med grunden för och syftet med rådets uppdrag. Vi har klargjort detta för Katerina Janouch. Efter semesterperioden kommer arbetet med rådet att utvärderas och då tar vi ställning till dess framtida roll och sammansättning, där vi tvingas ompröva Janouchs roll i rådet. I dagsläget ger vi inte ytterligare kommentarer om detta", skriver Viking Line på sin Facebook.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forssell: "Inte aktuellt att ta emot fler"

Planerar inte för asylinvandring från Sudan. "Vår åtstramning av migrationspolitiken måste fortsätta."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0