Utvisningar stoppades vid tumult

Publicerad 11 oktober 2017 kl 14.12

Inrikes. Det blev stökigt och två poliser skadades när 15 afghaner skulle skickas hem på tisdagskvällen. Utvisningarna av fem av afghanerna stoppades med hänvisning till att det "framkommit verkställningshinder", rapporterar Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

– Fem personer har erhållit inhibition efter att det framkommit verkställningshinder. Besluten kommer att prövas på nytt, säger Hans Lippens, polisens presstalesperson vid region Väst, till GP.

De tio övriga afghanerna, som bland annat avslöjats med att ljuga om att de var barn trots att de är vuxna män, utvisades dock som planerat från Migrationsverkets förvar i Kållered. Planet lyfte från Landvetter strax före klockan 22.40, enligt TT.

Ett hundratal personer, bland annat andra afghanska män och medelålders svenska kvinnor, hade tidigare samlats vid Kållered för att demonstrera mot utvisningarna. De försökte bland annat fysiskt att hindra bussen från att köra fram, och polisen fick flytta ett 20-tal personer. Flera avlägsnades från platsen och tre personer omhändertogs av polis, enligt GP.

I samband med tumultet skadades två poliser lindrigt.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forssell: "Inte aktuellt att ta emot fler"

Planerar inte för asylinvandring från Sudan. "Vår åtstramning av migrationspolitiken måste fortsätta."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0