Arkivbild.

Inte tillåtet odla cannabis för självmedicinering

Publicerad 20 november 2017 kl 11.10

Inrikes. En man odlade cannabis för att lindra allvarlig smärta. Nu går Högsta domstolen på hovrättens linje och anser att gärningen inte är tillåten, trots att mannen befunnit sig i en nödsituation. Han döms för ringa narkotikabrott.

Dela artikeln

En man bröt nacken i en motorcykelolycka och förlamades från bröstet och nedåt. Olyckan ledde till att han har svåra smärtor. Men de preparat som sjukvården tillhandahöll hade dålig effekt eller medförde påtagligt negativa biverkningar. För att lindra smärtorna började mannen därför använda cannabis som han själv odlat.

Idag kom domen från Högsta domstolen, som anser att mannen visserligen befunnit sig i en nödsituation men att gärningen ändå inte kan anses vara tillåten.

"Av Högsta domstolens avgörande framgår att reglerna om kontroll av narkotika och om godkännande och licensiering av läkemedel innebär att det bara i rena undantagsfall kan vara tillåtet att lindra smärta med narkotika utan läkares ordination. I princip förutsätts att omedelbar tillgång till sedvanlig sjukvård saknas. Så var inte situationen här. Det var därför inte tillåtet att odla och använda cannabis för självmedicinering på det sätt som skett", skriver HD.

Narkotikabrottet bedöms dock som ringa. Av betydelse för den bedömningen var att syftet var medicinskt, att mängden var begränsad till att svara mot det medicinska syftet och att halten rusgivande substans var låg. Vid straffmätningen fäste domstolen också viss vikt vid att den tilltalade numera har beviljats enskild licens för ett cannabisbaserat läkemedel. Straffet blir dagsböter.

– Jag gjorde det inte för att det var roligt, utan för att jag inte hade några alternativ. När jag väl började använda det märkte jag efter ett år att det blev mycket bättre, har mannen tidigare sagt till TT.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0