Det är bland annat det kanadensiska bolaget Aurora Cannabis, som producerar cannabis, som lockar tusentals svenska investerare.
De senaste tre månaderna har bolagets aktier ökat med 348 procent.
Under gårdagen hade aktien 5.000 ägare hos nätmäklaren Avanza, vilket gör det till en av de mest populära utländska aktierna.
Även om drogen är olaglig i Sverige, är akterna fullt lagliga. Avanza förmedlar aktier till sex kanadensiska cannabisbolag.
– Man kan ha många moraliska och etiska betänkligheter. Bolagen är börsnoterade och legitima. Vår uppgift är att tillhandahålla värdepapper för våra kunder, säger Avanzas vd Rikard Josefson till SVT.
Förklaringen till att aktierna stiger så kraftigt är att användning och försäljning av marijuana blir lagligt i fler och fler länder och delstater. Vid årsskiftet blev drogen laglig i Kalifornien i USA. Kanada, som just nu tillåter drogen i medicinskt syfte, väntas legalisera den till sommaren.