Terrordådet i Stockholm
Rakhmat Akilov.

Akilov bedöms som psykiskt frisk

Publicerad 17 mars 2018 kl 09.12

Inrikes. Terrorattacken i Stockholm förra året har ibland kallats för "vansinnesdåd". Men den terroråtalade Rakhmat Akilov bedöms som psykiskt frisk, uppger Ekot.

Dela artikeln

En ny paragraf 7-undersökning, eller en "liten rättspsykiatrisk undersökning" som den också kallas, visar att den terroråtalade uzbeken Rakhmat Akilov inte är psykiskt sjuk.

En liknande undersökning gjordes strax efter den islamistiska attacken på Drottninggatan i april förra året, och den visade samma resultat.

Akilov anses inte haft någon allvarlig psykisk störning nu eller när han begick terrordådet. Någon större rättspsykiatrisk undersökning behövs därför inte, skriver läkaren i intyget.

Enligt läkaren anser Akilov att hans gärningar "inte var så bra, men heller inte så dåliga".

Läkaren menar också att Rakhmat Akilov har en så kallad motsägelsefull moral, en förenklad världsbild och en "sekteristiskt sträng" tolkning av islam, som dock inte kännetecknar en psykos.

Akilov ska också ha framfört önskningar om att terrorsekten Islamiska Staten efter attentatet skulle tagit på sig det, något de dock inte gjorde. Han ska även ha sagt att han inte önskade döda barn.


Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska förstföderskor nu över 30 år i snitt

Bara 99.000 barn föddes förra året.. Lägsta siffran på 20 år – trots all invandring sedan dess.0 

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0