Konflikten i Syrien

Svensk FN-inspektör: "Konstigt" om Assad ligger bakom ny gasattack

Publicerad 8 april 2018 kl 15.25

Utrikes. En ny gasattack tros ha inträffat i Ghouta, och Vita huset skyller redan det inträffade på den syriska regeringen. Men den tidigare chefen för FN:s vapen­inspektörer i Syrien, svensken Åke Sellström, säger till DN att det är osannolikt att regimen ligger bakom den eventuella attacken.

Dela artikeln

– Med stor kritik från världssamfundet bombar Assad och ryssarna sönder Ghouta bit för bit, och att de till den här kören också skulle lägga möjligheten att bli kritiserade för att använda kemikalier – det känns konstigt. De behöver inte det, deras taktik är redan framgångsrik, säger Sellström till Dagens Nyheter.

Efter den uppmärksammade gasattacken i Syrien 2013 kunde Fria Tider som enda västerländska tidning publicera bilder som visade hur rebeller avfyrade en raket med kemisk stridsspets – till synes identisk med den som senare dök upp i FN:s bilder från nedslagsplatsen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare