Gustav Kasselstrand.

Kasselstrand: "SVT utsatte Joakim Ruist för ett polisförhör"

Publicerad 2 juni 2018 kl 13.49

Inrikes. Alternativ för Sveriges partiledare Gustav Kasselstrand anser att SVT Aktuellts intervju med forskaren Joakim Ruist kan liknas vid ett polisförhör. Nu vill han lägga ned hela SVT.

Dela artikeln

Fredagens stora samtalsämne i Sverige var SVT:s intervju med migrationsforskaren Joakim Ruist, och dennes episkt självförsjunkna svar på Lotta Bouvin-Sundbergs frågor.

Ruist har kommit fram till att den genomsnittlige flyktingen i Sverige har en nettokostnad på 74.000 kronor per år. Totalt blir det en ofattbart stor kostnad för invandringen.

Men på SVT verkade man inte så nöjd med rapporten. SVT ställde bara kritiska frågor till Ruist, som blev mållös av den politiska utfrågningen av en vetenskaplig rapport. SVT har förnekat att man hade någon politisk agenda bakom intervjun. Men i sociala medier har det bland annat undrats varför Ruist utsattes för en så hård intervju, medan till exempel kriminologen Jerzy Sarnecki "aldrig" blir ifrågasatt i media.

AFS-ledaren Gustav Kasselstrand reagerar starkt på intervjun.

– Att invandringen kostar skjortan för svenska skattebetalar är ingen nyhet. Det jag vill fokusera på är SVT:s hysteriska reaktion på rapporten. Direkt när Joakim Ruist kommer in i studion så behandlas han nästan som att han vore kriminell. Han har vågat säga sanningen i en fråga som man inte skulle debattera, säger han.

– Han har presenterat fakta, men man får direkt känslan av att det pågår ett polisförhör. SVT är inte intresserad av att vet vad han kommit fram till, utan hon ställer frågor som är kritiska. Samtliga frågor är negativa. Han tvingas svara på varför han skrivit rapporten och om han tagit hänsyn till att den här rapporten kan användas av andra i valet. Och vi väljare skulle inte få veta sanningen om invandringen inför valet.

Enligt Gustav Kasselstrand är SVT:s intervju en uppvisning i politisk korrekthet och fake news. Han vill därför lägga ned public service.

– SVT går inte att reformera. Det är ruttet i grunden. De har redan idag så kallade planer för att säkra objektivet, neutralitet och opartiskhet. De skiter högaktningsfullt i allt detta! Därför finns det bara en sak vi kan göra: dränera det mediala träsket och lägg ner SVT!


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Misstänkt spion gripen i Stockholm

Säpo bekräftar.. "Personen anhölls efter en insats häromdagen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0