Socialdemokraternas ledare Stefan Löfven.

S-riksdagskandidat får gå – sa att islams regler är viktigare svenska

Publicerad 7 september 2018 kl 11.44

Inrikes. En socialdemokratisk politiker i Karlshamn får nu lämna sedan han sagt att muslimska regler är viktigare än svenska, rapporterar P4 Blekinge. Mannen stod bland annat på Socialdemokraternas lista till riksdagen.

Dela artikeln

Det är i Karlshamn i Blekinge som en socialdemokratisk politiker nu strukits sedan han fällt minst sagt kontroversiella uttalanden om islam och Sverige.

– Han har sagt saker som att islamska regler är viktigare än svenska regler. Det handlar dels om att kvinnor som vill ta av sig slöjan ska motarbetas på olika sätt, säger Per-Ola Matsson, gruppledare för S i Karlshamn, till P4.

Mannen ska även ha sagt att barn som far illa inte nödvändigtvis ska tas om hand av socialen.

Personen har varit medlem i partiet i flera år. Fram till idag fanns han på valbar plats för Socialdemokraternas listor till kommunfullmäktige och landstinget, samt på riksdagslistan.

Själv förnekar han dock anklagelserna, och påpekar bland annat att hans syster inte bär slöja.

Per-Ola Matsson kontrar med att partiet låtit översätta hans uttalanden från arabiska, och därmed fått budskapet bekräftat.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0