FN:s migrationsavtal
Bart De Wever, partiledare för N-VA.

Hoppar av regeringen i protest mot FN:s migrationspakt

Publicerad 9 december 2018 kl 21.03

Inrikes. Strax innan det ska undertecknas har FN:s migrationsavtal nu utlöst en regeringskris i Belgien. Det flamländska partiet N-VA hoppar av regeringen i protest mot FN-pakten.

Dela artikeln

N-VA är det största partiet i Belgien, men drar sig alltså ur regeringskoalitionen. Detta efter att landets vänsterliberala premiärminister Charles Michel har gjort klart att han tänker åka till Marrakech och underteckna det kontroversiella avtalet.

– Imorgon kommer jag ta flyget som ledare för en ansvarsfull koalitionsregeringen, sade Michel igår kväll enligt Sveriges Radio.

Premiärministerns beslut blev droppen som fick bägaren att rinna över för N-VA:s partiledare Bart De Wever.

– Har vi inget att säga till om i regeringen så är det ingen idé att fortsätta, säger han.

Efter partiets sorti blir det svårt för den återstående minoritetsregeringen att få igenom sin politik. Nästa val till parlamentet sker i maj nästa år, förutsatt att ett nyval inte kommer att hållas innan dess.

 


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nu är var tredje svensk "högutbildad" – men männen halkar efter rejält

Tredubbling bara sedan 90-talet. Invandrarkvinnor nu betydligt mer "högutbildade" än svenska män.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0