Pixabay

Dödsskjutningarna fler än någonsin: 44 dödade

Publicerad 15 december 2018 kl 09.11

Inrikes. Sverige slår nu ett nytt mindre smickrande våldsrekord. Antalet dödsskjutningar har passerat förra årets siffra och är nu uppe i 44 dödade, uppger Metro.

Dela artikeln

Det verkar inte gå så bra med politikernas löften om att lösa brottsligheten i Sverige.

I början av veckan skrev vi att antalet dödsskjutningar redan var uppe i 42 stycken, samma nivå som i slutet av förra året.

Några dagar senare är siffran från 2017, som landade på 43 ihjälskjutna, slagen.

Nu har 44 personer skjutits ihjäl runt om i Sverige under 2018, skriver Metro. Det är den högsta siffran som uppmätts och klår alltså "rekordåret" 2017, som polisen då kallade det.

– Det är extremt allvarligt att vi i Sverige inte lyckats få bukt med det dödliga våldet, säger Gunnar Appelgren, poliskommissarie inom Stockholmspolisen, till Metro.

Dessutom menar polisen att det nu finns en trend av att våldet sprider sig från storstäder till mellanstora och mindre städer.

Risken att råka ut för skjutvapenvåld är störst i Sverige jämfört med andra jämförbara länder i Europa.

Nu ska polisen in ta hjälp från USA för att försöka få bukt med skjutningarna. Det handlar om erfarna poliser från New York.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företag lägger 1.600 miljarder om året på EU-byråkrati

Snart ska siffran nästan fördubblas. Den varningen kommer från Danmarks ekonomiminister Stephanie Lose.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0