Fridolin: Huvudsaken är att SD inte får något inflytande

Publicerad 13 januari 2019 kl 11.18

Inrikes. Miljöpartiets språkrör Gustav Fridolin och Isabella Lövin gav under en pressträff på söndagen sitt starka stöd för det vänsterliberala regeringsförslaget. Fridolin underströk att det hela handlade om att stänga ute Sverigedemokraterna.
– När land efter land faller för den grova högerpopulismen så ska Sverige visa på en annan väg, sade han.

Dela artikeln

Den vänsterliberala uppgörelsen mellan regeringen och de liberala partierna har fått mycket hård kritik av både väljare och politiker på vänsterkanten.

Men Miljöpartiet, som själva fick 4,4 procent i valet, försvarar pakten med att den garanterar att Sverigedemokraterna inte får något inflytande över politiken. 

– Vi har sedan valnatten arbetet hårt för att få till en lösning i den politiska mitten, som inte är beroende av eller sätter SD i en utpressningssituation vid varje stort politiskt beslut, sade Fridolin under söndagens presskonferens. 

Ett politiskt alternativ bestående av MP, S, C och L är "den mest rimliga lösningen", fortsatte han.

– Vi delar någonting som är större och bredare än enskilda partiprogram. Vi är djupt förankrade i försvaret av demokratin och ingen av oss är beredd att låta Sverige bli ytterligare ett av de länder där högerpopulister får dirigera och visa vägen.

Isabella Lövin instämde i Fridolins budskap.

– Hela Miljöpartiet står fullt enade i övertygelsen att vi ska agera mot att SD får inflytande, sade hon.

En av punkterna i den vänsterliberala överenskommelsen är att luckra upp reglerna för anhöriginvandring, något som kraftigt kan öka invandringen från tredje världen till Sverige. Detta har enligt Fridolin varit "en stor prioritet" för MP.

– Vi kommer kämpa hårt för att det kommer att bli verklighet, sade Gustav Fridolin. 


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

DO utreder polisen för somalierskämt

"Du kommer hata mig nu – men det ringer en somalisk kvinna.". Polisens hantering av fallet med försvunne Mohamed – som senare hittades mördad – granskas.0 

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0