"Klimathotet"

Centerpartiet tar eget privatplan – släpper ut 74.000 gånger mer koldioxid än tåg

Publicerad 1 februari 2019 kl 12.44

Inrikes. Centerpartiet har chartrat ett eget flygplan i samband med partikonferensen i Umeå i helgen, uppger Aftonbladet. Partiet hävdar att man kommer "klimatkompensera" dubbelt upp för resan. Exakt hur det ska gå till vet man dock inte.

Dela artikeln

Partiet som tjatar om "klimatförändringar" har själva chartrat ett eget flygplan under den pågående partikonferensen i Umeå. När konferens slutar på lördag, tar man planet tillbaka till Stockholm.

Enligt Aftonbladets uppgifter släpper planet ut 74.000 gånger mer koldioxid än tåget.

För människor som förstår att koldioxid är en livsviktig gas är detta inte särskilt intressant, men för de som tror på den ovetenskapliga klimathysterin som media sprider måste det komma som en chock.

Centerpartiets klimatpolitiska talesperson Rickard Nordin hävdar dock att partiet kommer "klimatkompensera" för flyget.

– Vi klimatkompenserar dubbelt för den här resan. Men var vi än lägger en konferens i Sverige så skulle någon behöva ta sig dit med flyg, säger han till Aftonbladet och menar att det av "demokratiska skäl" är viktigt att lägga konferensen på olika platser i landet.

Exakt hur partiet kommer "kompensera" kan han dock inte svara på. Men det ska handla om en "verifierad kompensering", menar han.

Miljöpartiet säger till Aftonbladet att flygresan signalerar att Centerpartiet egentligen inte alls bryr sig om sitt eget beteende.

Även SJ bekräftar för tidningen att Centerpartiet med lite framförhållningen utan problem hade kunnat chartra ett tåg från Umeå till Stockholm. Partiet hade kunnat få en egen tidtabell.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0