Ungdomsgäng rånade 12-årig flicka som sålde majblommor: "Jag är ledsen och i chock"

Publicerad 13 april 2019 kl 00.10

Inrikes. Ytterligare ett barn har rånats i samband med att hon sålt majblommor. Majblommans riksförbund förklarar att de behöver instruera barn hur de ska agera, för att de ska kunna undvika att bli rånade, framgår av ett inslag i TV4 Nyheterna.

Dela artikeln

Våldet mot svenska barn som säljer majblommor fortsätter. Nu har en 12-årig flicka som sålde majblommor på torget i Farsta blivit rånad på pengar av äldre ungdomar.

En kille ska ha sagt till flickan att följa med till bankomaten, så han skulle kunna ta ut pengar. Men då anslöt en annan kille och en tjej, och tog med 12-åringen till en alltmer avskild plats.

– De hotade mig med att göra mig illa och trängde in mig så jag inte kunde gå nånstans. Till slut ryckte tjejen ifrån mig min väska och de försvann, säger hon till TV4 och förklarar att hon är i chock och ledsen.

De stal alltså så flickans pengar.

Majblommans riksförbund förklarar att flera ungdomar råkar illa ut när de säljer majblommor. Förbundet tvingas nu ge barnen råd för att de ska undvika att bli rånade eller attackerade. Bland annat uppmanas barnen att gå i grupp, sälja där det finns många vuxna och att inte ha för mycket kontanter på sig. Majblommans riksförbund uppmanar också barnen att använda Swish och inte kontanter, eftersom det i dagens Sverige är så farligt att som barn sälja majblommor.

Händelsen har polisanmälts.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0