EU-valet 2019

SD nästan lika stora som S i Skåne

Publicerad 27 maj 2019 kl 09.54

Inrikes. Sverigedemokraterna ökar extra kraftigt i Skåne och är nu i princip ifatt Socialdemokraterna.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna gick starkt framåt i årets EU-parlamentsval.

Någon total skräll blev det dock inte. Partiet ökade med 5,7 procentenheter till 15,4 procent, men är ännu Sveriges tredje största parti efter Moderaterna.

Bättre gick det dock i Skåne. Där är SD nu i princip lika stora som Socialdemokraterna.

Socialdemokraterna i Skåne backar från 21,2 procent till 20,9 procent och Sverigedemokraterna får 20,4 procent, mot 13,6 procent i förra valet.

Detta oroar Socialdemokraternas toppnamn i EU-valet Heléne Fritzon, som kommer från Kristianstad.

– Det är klart att det är en utveckling som bekymrar mig, säger hon till P4 Malmöhus.

Samtidigt menar hon att SD kommer gå samma väg som Dansk Folkeparti i Danmark, som sjönk drastiskt i EU-valet, men att Danmark ligger några år före Sverige. Skillnaden är dock, vilket inte nämns, att Socialdemokraterna i Danmark har valt att samarbeta nära med Dansk Folkeparti, och inte som i Sverige, mobbat ut partiet.

I SD-ledaren Jimmie Åkessons hemkommun Sölvesborg är kampen ännu tätare. Sverigedemokraterna ökar med närmare 10 procentenheter, och där skiljer det bara 0,1 procentenheter mellan S och SD.

I nordöstra Skåne går SD helt om S och blir största parti.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0